Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dnia 29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uczniowie klas IV - VI pod opieką p. Doroty Surowiec, Aleksandry Drabik oraz p. Krzysztofa Bisa wystawili piękne przedstawienie. Na początku cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy, a następnie rozpoczął się spektakl. Nie zabrakło patriotycznych pieśni, refleksyjnych wierszy. Aktorzy starali się także przybliżyć najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski. Zarówno przekaz multimedialny, jak i treści słowno-muzyczne miały za zadanie uzmysłowić zgromadzonej społeczności szkolnej rolę wartości patriotycznych w życiu narodu. Na koniec młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, po czym wszyscy rozeszli się na lekcje. To przedstawienie przybliżyło zebranym informacje z historii naszego kraju oraz pozwoliło poznać los ludzi z tamtego okresu. Występ z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Aleksandra Drabik
Dorota Surowiec
Krzysztof Bis
OBCHODY DNIA ZIEMI W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W BODZENTYNIE
W nawiązaniu do obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi, gościliśmy w naszej szkole pracowników z działu edukacji Świętokrzyskiego Parku Narodowego z siedzibą w Bodzentynie, p. Paulinę Kozłowską oraz p. Arkadiusza Adamczyka. Prelegenci przeprowadzili zajęcia dla uczniów naszej szkoły na temat: „Ziemia dla człowieka – człowiek dla Ziemi”. Celem spotkania było wdrażanie dzieci do poszanowania i ochrony środowiska, kształtowanie właściwych postaw ekologicznych oraz zapoznanie z działalnością ŚPN. Zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy i interesujący, z wykorzystaniem multimediów oraz przyniesionych rekwizytów, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród słuchaczy. Pod koniec zajęć uczniowie zadawali pytania, na które uzyskiwali kompetentne odpowiedzi. Prowadzący wykazali się profesjonalizmem oraz wysoką kulturą osobistą. Organizatorem wyżej wymienionych zajęć była p. Wioletta Kozera – pedagog SP Bodzentyn.
Wioletta Kozera
Z profilaktyką wśród uczniów...
W dniu 18 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej im. A. Wacińskiego w Bodzentynie w ramach działań profilaktycznych zaprezentowane zostały dwa spektakle profilaktyczne pt: „Kłopoty Misia Zdzisia” – klasy I-III oraz „Bella” – klasy IV-VI - przez aktorów Teatru Moralitet z Krakowa.
Spektakle obejrzeli uczniowie z klas I – VI w liczbie ponad 250 osób.
Czas trwania spektakli to 2x45 minut.
Założenia merytoryczne i cele spektakli to przeciwdziałanie agresji i przemocy wśród uczniów i zostały one umieszczone w Szkolnym Programie Profilaktyki na rok szkolny 2015/2016.
„Kłopoty Misia Zdzisia" to spektakl poruszający zagadnienia dotyczące ogólnie rozumianego bezpieczeństwa zarówno w szkole i w domu. Bajka ta promuje zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach.
„Bella” – spektakl ukierunkowany na przeciwdziałanie agresji i przemocy w tym cyberprzemocy. Zjawisko przemocy nieustannie narasta wśród młodzieży i poważnie wpływa na poziom ich rozwoju. Widowisko ukazuje nam, że najczęstszą przyczyną, przez którą młody człowiek staje się agresorem jest brak zainteresowań, asertywności oraz błędne przekonanie, że w dzisiejszych czasach takie właśnie zachowanie jest właściwe. Pośród przyczyn takiego stanu rzeczy m.in. pojawia się nuda. Dlatego aby powstrzymać narastanie agresji, nienawiści i nietolerancji warto zorganizować czas wolny młodzieży. Pokazać, że poza lekcjami można zajmować się np., sportem czy kulturą.
Organizatorem w/w wydarzenia był pedagog szkolny Krzysztof Bis.
Wspomniane wcześniej spektakle mogły się odbyć dzięki współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Bodzentynie.
Krzysztof Bis
Lekcja w terenie...
13 kwietnia uczniowie klasy IV b wraz z opiekunami udali się na terenową lekcję przyrody. Celem wyprawy było zaobserwowanie budowy ale także życia organizmów w pobliskiej rzece.
Na początku wysłuchali krótkiego wykładu o budowie rzeki, a następnie sami określili nurt i bieg rzeki oraz wymienili organizmy, które mogą tu mieszkać, niektóre z nich takie jak żaby, kaczki czy nartniki nawet udało się zaobserwować.
Lekcja bardzo szybko minęła, a uczniowie pełni wrażeń
już dopytują o kolejne zajęcia w terenie.
Beata Dadziak
Krzysztof Bis
„SPOTKANIE Z POLICJANTEM”
Uczniowie klas 4 – 6 wzięli udział w zajęciach profilaktycznych na temat: „Agresja i przemoc w środowisku szkolnym i rówieśniczym”, które przeprowadził dzielnicowy z Komisariatu Policji w Bodzentynie, p. Rafał Dekiel. Celem prelekcji było uświadomienie słuchaczom zagrożeń oraz konsekwencji wynikających ze stosowania przemocy wobec innych w środowisku rówieśniczym. Uczniowie mogli również uzyskać informacje w zakresie identyfikacji zagrożeń i niebezpieczeństw, których mogą doświadczyć w życiu codziennym. Pogadanka łączyła w sobie treści edukacyjne i prewencyjne. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę dotyczącą skutków stosowania przemocy względem drugiego człowieka. Organizatorem wyżej wymienionych zajęć była p. Wioletta Kozera – pedagog SP Bodzentyn.
Wioletta Kozera
Uczniowie z naszej szkoły
poznali zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk
W dniu 11 kwietnia uczniowie klas IV a, V a i V b wzięli udział w trzeciej edycji akcji edukacyjnej pod hasłem „Bezpieczna woda”. Spotkanie odbyło się w Centrum Konferencyjnym Targów Kielce i było skierowana do uczniów szkół podstawowych celem propagowania właściwych zachowań na polskich kąpieliskach. Współorganizatorem akcji było Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego przedstawiciele zajęli się praktyczną stroną spotkania.
W części pierwszej uczniowie wzięli udział w prelekcji, przedstawionej w formie multimedialnej, na temat zasad obowiązujących na kąpieliskach, właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia. Dowiedzieli się również jakim sprzętem dysponują ratownicy i na czym polega ich praca.
Część druga miała charakter rozrywkowy. Uczniowie obejrzeli występy zaproszonych gości, min. gimnastyczki Agnieszki Marczak, maskotki Vive Tauron Kielce- dzika Kiełka oraz Ani – siedmioletniej skrzypaczki, która wystąpiła w I edycji Małych Gigantów. Wśród uczniów wylosowano nagrody. Spośród naszych uczniów szczęście dopisało Natalii Matysek, Rafałowi Słotnickiemu i Roksanie Kruszczak.
Po zakończeniu tej części uczniowie mogli otrzymać autografy przedstawiciela drużyny Vive oraz maskotki zespołu – dzika Kiełka.
Cześć ostatnia miała charakter praktyczny. Po podziale na 3 grupy uczniowie pod okiem profesjonalistów przetestowali prezentowany wcześniej sprzęt ratowniczy, wzięli udział w symulowanej akcji ratowniczej podczas której używali kołnierza ortopedycznego, deski ortopedycznej oraz defibrylatora. Każdy zespół miał także możliwość wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach.
W przerwie uczniowie mogli obejrzeć wystawę sprzętu wykorzystywanego
w ratownictwie wodnym.
Akcja „Bezpieczna woda” to odpowiedź na niepokojące statystyki wypadków nad wodą, także wśród dzieci i młodzieży.
Jest to jedyny w Polsce, zakrojony na tak szeroką skalę (2300 osób w tej edycji) projekt edukacyjny o takiej tematyce. Udział w projekcie był bezpłatny, sponsorowany przez organizatorów Targi Kielce i Stowarzyszenie ŚWOPR.
Nasi uczniowie wrócili bogatsi w nowe doświadczenia, wiedzę i wspomnienia. Chociaż dzielnie nabywali potrzebnych umiejętności życzymy im, aby nigdy nie musieli ich wykorzystywać w praktyce.
Dorota Surowiec
Beata Wikło
Małgorzata Lesisz