Rok 2015 Rokiem Jana Długosza
Październik Miesiącem Bibliotek
Z tych okazji biblioteka szkolna Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bodzentynie przy współpracy z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. M. Lesisz, wychowawcami, pedagogiem szkolnym p. K. Bis podjęła szereg działań m.in.: Wycieczka uczniów klas szóstych do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bodzentynie, której celem było zwiedzenie biblioteki, wystawy osiągnięć sportowych, zaplecza szkoły oraz zapoznanie się z pracownia biologiczną. Dziękujemy pani Monice Michcie, która z zaangażowaniem i cierpliwością udzielała informacji i udostępniała zwiedzającym różne ciekawe miejsca w placówce: sala bilardowa, lustrzana, tenisowa, siłownia itp. W październiku młodzież naszej szkoły mogła dowiedzieć się o kronikarzu Janie Długoszu dużo ciekawych wiadomości z wystawki umieszczonej na szkolnym korytarzu. Ponieważ październik to miesiąc bibliotek, a 2015 rok został ogłoszony Rokiem Jana Długosza – z okazji 600 rocznicy urodzin polskiego historyka, twórcy pierwszej w dziejach Historii Polski to ważna okazja, aby dowidzieć się czegoś więcej na temat tej postaci, nasza biblioteka zorganizowała konkursy: Dla uczniów klas IV-VI konkurs kaligraficzny „O pióro Jana Długosza”, w którym uczniowie zmierzyli się z trudną sztuką pisania, a jednoczenie musieli sięgać do biografii polskiego historyka.
Do konkursu przystąpiło 21 uczniów:
I miejsce – Magdalena Błędzińska kl. 6a
II miejsce – Wiktoria Ryba kl. 6b
III miejsce – Klaudia Wilkosz 6b
Wyróżniono pracę Roksany Kruszczak z kl. Vb
Dla uczniów klas I-III zorganizowano konkurs promujący czytelnictwo pod nazwą „By czytać się chciało, zrób zakładkę wspaniałą”, w którym wzięło udział 57 uczniów. Jury miało trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców, gdyż wszystkie wykonane zakładki do książek były ciekawe, dopracowane i oryginalne.
I miejsce – Maja Koziołek kl. 1c
II miejsce – Kamila Kiczor kl. 1a
III miejsce – Maja Marzec kl. 3b
Wyróżnienia otrzymali:
Konrad Kuzka 2d, Miłosz Lasek 2c, Piotr Mazurkiewicz 1c, Mateusz Obara 2b.
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały kolorowe kredki świecowe.
W październiku (12.10.2015r.) miał miejsce projekt „Wokół bodzentyńskiego zamku” przygotowany przez p. M. Lesisz i p. J. Kiczor. Dzieci z klas IV-VI wieczorową porą spotkały się w szkole, aby wspólnie obejrzeć film o zamkach średniowiecznych pod opieką p. M. Lesisz, która udzielała informacji na pytania zadane przez uczniów. Dużo ciekawych wiadomości również o naszym bodzentyńskim zamku mogli się uczniowie dowiedzieć ze źródeł dotyczących naszej miejscowości. Także w tym dniu odbyło się spotkanie w bibliotece szkolnej przygotowane przez p. J. Kiczor gdzie zaproszeni goście: p. Marta Janicka – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Bodzentynie oraz p. Bożena Pożoga – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bodzentynie przy blasku świec czytali legendy świętokrzyskie naszym uczniom. Na zajęciach plastyki pod kierunkiem p. J. Szydy uczniowie technika dowolną odtwarzali bodzentyński zamek. Prace dzieci zdobiły gazetkę „Zamek bodzentyński oczami naszych uczniów” W listopadzie (15.11.2015r.) odbył się apel dla uczniów naszej szkoły przygotowany przez p. K. Bis, p. M. Lesisz, p. J. Kiczor podsumowujący działania podjęte z okazji Roku Jana Długosza i Miesiąca Bibliotek, na którym p. Lesisz przybliżyła uczniom dzieje i historie książki, a p. J. Kiczor wspólnie z p. K. Bis zapoznała z postacią kronikarza Jana Długosza i jego wkładem w rozwój naszej kultury. Na apelu wręczone zostały dyplomy, nagrody i wyróżnienia za udział w konkursach.
Jadwiga Kiczor
Krzysztof Bis
Swój wielki dzień zapamiętacie na zawsze
W środę 28 października 2015 r. w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Bodzentynie odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Ślubowanie to ważny dzień w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała podniosły i radosny charakter. Pierwszoklasiści ubrani w galowe stroje niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości - pasowanie na ucznia. Na początku jednak zaprezentowali program artystyczny w obecności gości: pana Dariusza Skiby burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn, pani dyrektor Bożeny Pożoga i pani dyrektor Edyty Bernatek oraz licznie zgromadzonych rodziców. Uśmiechnięci i przejęci uczniowie wspaniale zaprezentowali zdolności recytatorskie i wokalne. Uroczystość przygotowały panie: Halina Borowiec, Renata Czernikiewicz i Janina Perdzyńska. Oprawę muzyczną prowadził pan Michał Jędrzejczyk. Pani dyrektor Bożena Pożoga dokonując aktu pasowania z dumą przyjmowała pierwszoklasistów do grona uczniów naszej szkoły. Przedstawicielki Samorządu Szkolnego zapewniły najmłodszym pomoc w trudnych chwilach i życzyły jak najwięcej radosnych i szczęśliwych dni w szkolnej społeczności. Każdy uczeń otrzymał pierwszy ważny dokument - Dyplom Pasowania na Ucznia Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. A. Wacińskiego w Bodzentynie. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas młodszych wręczyli pierwszoklasistom wspaniałe upominki, a pamiątkowym fotografiom nauczycielkami i rodzicami nie było końca. Przeżycia uczniów zakończył słodki poczęstunek. Pierwszoklasistom życzymy, by każde następne dni w naszej szkole były wspaniałymi przygodami z nauką, inspiracjami do realizacji pasji i zainteresowań oraz nade wszystko radosnymi chwilami spędzonymi wśród koleżanek, kolegów i pracowników szkoły.
Renata Czernikiewicz
„WOKÓŁ ZAMKU”- czytanie wieczorową porą…
W dniu 20 października 2015 r. od godziny 18.00 do 21.00 w Bibliotece Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bodzentynie odbyły się niecodzienne zajęcia. Zostały zorganizowane przez bibliotekę szkolną oraz Samorząd Uczniowski. Celem projektu „WOKÓŁ ZAMKU’’ było przybliżenie historii naszego regionu (Bodzentyn i okolice) oraz popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów klas IV- VI. W spotkaniu uczestniczyło 17-ścioro przedstawicieli klas IV-VI naszej szkoły. W zajęciach także brali udział zaproszeni goście pani Marta Janicka Dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki w Bodzentynie oraz pani Bożena Pożoga Dyrektor Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Bodzentynie. Pani Jadwiga Kiczor przywitała wszystkich obecnych uczniów, nauczycieli, przybyłych gości i zaprosiła na nocny spacer po ruinach zamku w Bodzentynie. W trakcie spaceru pani Małgorzata Lesisz przybliżyła uczestnikom okoliczności powstania zamku w Bodzentynie, a także historię ufundowania naszego parafialnego kościoła. Kolejnym etapem spotkania była projekcja filmu pt. „Rycerze i zamki w średniowieczu” oraz fragmentu filmu „Krzyżacy” o bitwie pod Grunwaldem. Pani Małgorzata Lesisz przedstawiła również uczestnikom prezentację multimedialną pt. „ Zamek w Bodzentynie – krótka historia” ukazując odmienną funkcje siedziby biskupów krakowskich w Bodzentynie. Po projekcji uczniowie zadawali pytania, ale i sami chętnie angażowali się w odpowiadanie. W nastrojowej atmosferze biblioteki szkolnej pani Jadwiga Kiczor nawiązała do pieśni śpiewanej pod Grunwaldem „ Bogurodzicy”, która pełniła wówczas funkcje pierwszego polskiego hymnu, wyjaśniała dziś trudno zrozumiałe archaizmy. Uczniowie poznali także inne pieśni pełniące ważne role w historii naszego narodu jak: „ Boże coś Polskę” i „Rotę” . Następnie nauczyciele , uczniowie oraz zaproszeni goście przy blasku świec czytali legendy związane z naszym regionem. Były to m.in. „Bodzentyńskie lochy”, „Legenda o tajemniczych dzwonach”, „Duch bodzentyńskiego zamku” i inne. Duże brawa za interpretację tekstu otrzymała najmłodsza uczestniczka spotkania Zofia Maniara z klasy II a. Pod koniec spotkania uczniowie za cierpliwość i wytrwałość oraz zaangażowanie w zajęcia otrzymali słodkie upominki w postaci lizaków. Zgromadzonym bardzo podobały się zajęcia i chętnie wezmą udział w przyszłości w podobnych spotkaniach. Pani Dyrektor Bożena Pożoga podziękowała gościom, uczniom i nauczycielom za przygotowanie i przeprowadzenie takiej formy „ niecodziennych lekcji’ dla uczniów naszej szkoły. Należy podkreślić, że w przygotowania bardzo chętnie włączyła się stażystka z biblioteki Karolina Jędrzejczyk Mamy nadzieję, że to nie ostatnie tego typu zajęcia w naszej szkole.
Jadwiga Kiczor
Małgorzata Lesisz
Karolina Jędrzejczyk